Analiza proljeća A N Pleščejeva. A.N. Pleshcheev "Proljeće" plan lekcije za čitanje (4. razred) na temu. c) Čitanje pjesme u čitanci sa

Tema lekcije: "Matična priroda u pjesmama A.N. Pleshcheeva."
Ciljevi lekcije:

a) obrazovni: proučavanje umjetničkih značajki poezije A. N. Pleščejeva; traženje sredstava za stvaranje umjetničke slike, uvođenje učenika u književno i likovno stvaralaštvo; uvježbati vještinu analize složenoga teksta;

b) razvoj: razvijati estetski ukus učenika i osjećaj za riječi; razvijati sposobnost viđenja, osjećaja i razumijevanja prirode zavičaja;

c) obrazovni: brižan odnos prema maloj domovini, rodnom kraju.

Sudionici: Učenici 7. razreda.

Pripremni rad: priprema prezentacije za sadržaj lekcije, dječji crteži na temu "Svijet oko mene", priprema pojedinačne poruke, ispis tekstova pjesama, glazbeni aranžman (S.V. Rahmanjinov "Vokaliza", kartice za grupne zadatke.

Oprema: glazbeni dizajn (S.V. Rahmanjinov “Vokaliza”), magnetofon, prezentacija, kartice za grupni rad, izložba knjiga A.N. Pleščejeva, prazni listovi papira (za rad u grupama i parovima), rad učenika (crteži) na stolovima, ispisi s tekstovi pjesama na radnim stolovima.
Tijekom nastave:


  1. Organiziranje vremena.

  2. Učiteljev uvodni govor.
– Oduvijek je priroda privlačila ljudsku pažnju. Ne može biti drugačije, jer nam daje sve: odjeću, hranu, sklonište... A ništa ljepše od prirode ne postoji. Priroda je ogledalo ljudske duše. Onaj tko zna vidjeti i promatrati prirodu ne može je ne voljeti, za njega će ona zauvijek ostati njegov zavičaj, dio njega samog.

Ljudi nastoje prenijeti tu ljepotu uz pomoć zvukova, boja i riječi.


  1. Glavni sadržaj lekcije:
a) aktivni razgovor, analiza reprodukcije slike;

– Ovdje su crteži učenika naše škole. Oni su naivni, nesavršeni, ali iskreni. Prikazuju prirodu kakvu su je dečki vidjeli.

– A ovo su reprodukcije slika poznatih umjetnika: Fjodora Aleksejeviča Vasiljeva “Pejzaž s oblacima”, Alekseja Kondratjeviča Savrasova “Zimski pejzaž”, Isaka Iljiča Levitana “Proljeće – velika voda”. Prve dvije reprodukcije već smo pregledali i analizirali s vama na satovima ruskog jezika, s djelima Isaaca Levitana susrest ćemo se u sljedećoj akademskoj godini.


Ali odvojimo nekoliko minuta da razgovaramo o kreativnosti ovoga, prema A. P. Čehovu , “najbolji ruski pejzažist.”

– Tko je pejzažist?

Ovo je umjetnik koji slika pejzaže.

– Aleksej Konstantinovič Savrasov majstor je slikarstva koji je s nevjerojatnom točnošću prikazivao sve što je vidio i čemu se divio: staro selo, proljetni snijeg, golo drveće... Savrasov je mlade umjetnike učio slikanju. Strastveno je volio prirodu. U proljeće, kad su stigli grčevi, preselio je učenje iz radionice u prirodu. Aleksej Konstantinovič znao je promatrati i razumjeti prirodu i u njoj nalaziti draž.

Među Savrasovljevim učenicima bio je Isaac Levitan. Izašavši u prirodu, učitelj i njegovi učenici provodili su cijele dane u šumi, gdje su dugo gledali u snijeg koji se topi, u potoke koji žubore kroz gudure, u blistavo plavo proljetno nebo.

Levitan je sjedio sa svojim štafelajem bliže učitelju i promatrao kako napreduje njegov rad. Godine naukovanja nisu prošle bez traga za Levitana.

Slika “Proljeće - velika voda”... Što vidite u prvom planu?

Vidimo stabla breze kako stoje u vodi; voda ih je poplavila tijekom proljetne poplave.

– Što vidimo u pozadini?

Vidljivi su seoski objekti, neki su i poplavljeni.

- Zapazite to ovo je ruralni krajolik.– Koje boje koristi umjetnik?

Smeđa i plava.

– Smeđa je boja zemlje, boja topline, grije dušu. Levitanovo plavo je boja nade u najbolje.

– Kakvo raspoloženje izražava umjetnik?

Radostan, entuzijastičan, bistar, emocionalno uzdignut.

– Kakav nam je osjećaj želio prenijeti Isaac Levitan?

Nada ili očekivanje.

– Bravo, slika odiše mirom i radošću, gledatelja grije iščekivanje topline i sunca.

U pozadini glazbe - S.V. Rahmanjinov "Vokaliza". Ovako je Alpatov, znalac i poznavalac ruskog slikarstva, izrazio svoje osjećaje o ovoj slici: „Tanke, poput svijeća, djevojački vitke breze izgledaju kao iste breze koje su od pamtivijeka opjevane u ruskim pjesmama. Čini se da je odsjaj breza u čistoj vodi njihov nastavak; rastvaraju se u vodi svojim korijenjem, njihove ružičaste grane stapaju se s plavetnilom neba..."

Čini se da ovo nije priča o slici, već o lirskoj pjesmi.

– I. I. Levitan je omiljeni umjetnik Sergeja Vasiljeviča Rahmanjinova, sada je zvučala kompozicija njegove glazbe. Skladatelj je gotovo svako ljeto i ranu jesen provodio na svom imanju Ivanovka, koje se nalazilo stotinjak kilometara od Tambova. Poput Levitana, divio se veličanstvenim ruskim krajolicima. Pa čak i kad bude morao iz Rusije otići u Ameriku, često će se sjećati svojih rodnih polja i stepa, šuma i stepa.

– Ruski krajolik... što u njemu treba zahtijevati?!

« Mora postojati duša, ... to mora biti zvuk koji odgovara osjećajima srca. Teško je to opisati riječima, toliko je slično glazbi”, napisao je ruski slikar Konstantin Aleksejevič Korovin. U tim redovima spojio je poeziju, glazbu i slikarstvo.

– Koje se vrste umjetnosti danas nismo dotakli?

b) poruka teme lekcije;

– U najranijem djetinjstvu više ste puta čuli jednostavne rečenice od svoje majke ili bake:

Trava se zeleni

Sunce sija;

Lastavica s proljećem

Leti prema nama u krošnje.

Zauvijek su mi ostali u sjećanju. Tolika je snaga istinskog talenta da se poezija ne čini kao da je netko komponirao, već kao da postoji u prirodi od vječnosti. Ne omamljuju nas igrom boja i zvukova, već svojom prirodnošću i životnom autentičnošću. Postali su naše vlasništvo, već se peremo s njima. Sretna li sudbina pjesnika čije se pjesme prenose s koljena na koljeno! Njegovo ime je besmrtno.

Tko je taj koji nam je dao neizblijeđene retke, prožete ljubavlju prema domovini, prema njezinom narodu, prema ruskoj prirodi?

Možda ste čuli od odraslih kao odgovor na neke svoje zahtjeve: "Ako imate vjevericu, imat ćete i zviždaljku." Ovo je stih iz pjesme “Starac” ruskog pjesnika Alekseja Nikolajeviča Pleščejeva. Mnogo je pisao posebno za djecu, a njegove pjesme blistaju dobrotom.

Tema naše lekcije je "Matična priroda u pjesmama A. N. Pleshcheeva."

– Što mislite čemu će biti posvećene pjesme koje ćemo analizirati?! Koje ćemo doba godine opet sresti?!

c) čitanje i analiza pjesama;

Pjesma "Proljeće"

– Što misliš zašto se sva živa bića raduju proljeću? Što je tako privlačno u ovo doba godine?

Govor učenika:

+ Proljeće... Snijeg se polako topi, postupno otkrivajući tlo. Ili mraz ili mraz ujutro. Nebo je čisto plavo. Lako se diše! Stabla još nisu procvjetala, ali već dobivaju snagu, boja pupova se mijenja. Prvo proljetno cvijeće cvjeta i u šumi i po gudurama u gradu.

Na snježnim proplancima postoje crvene mrlje - odmrznute mrlje. Izgledaju poput pjegica. Iz dana u dan ih je sve više. Prije nego što stignete okom trepnuti, sve ove male pjegice spojit će se u jedno veliko proljeće.

Učiteljica čita pjesmu napamet:

Snijeg se već topi, potoci teku,

Kroz prozor se osjećao dašak proljeća...

Uskoro će zazviždati slavuji,

I šuma će se obući u lišće!
Čisti nebeski azur,

Sunce je postalo toplije i svjetlije,

Vrijeme je zle mećave i oluje

Opet ga nema dugo.
I srce mi je tako jako u grudima

Kuca kao da nešto čeka

Kao da je sreća pred nama

I zima je odnijela brige!
Sva lica izgledaju veselo.

"Proljeće!" – čitate u svakom pogledu;

I on, poput praznika, sretan je zbog nje,

Čiji je život samo muka i tuga.
Ali razigrana se djeca glasno smiju

I bezbrižni pjev ptica

Kažu mi tko je najviše

Priroda voli obnovu!
U pozadini pjesme nalaze se slajdovi:

– Pročitao sam vam pjesmu Alekseja Nikolajeviča Pleščejeva “Proljeće”. Koje ste zvukove prirode uspjeli uhvatiti pri prvom čitanju?

Veseli dječji smijeh, pjev ptica, šum kapi, žubor potočića, milozvučni pjev slavuja.

– Pročitajte sami ovu pjesmu i pripremite se odgovoriti na moja dva pitanja: O čemu govori ova pjesma? Koje glavne slike možete primijetiti?

Pjesma “Proljeće” govori kako proljeće počinje i kako dolazi. Glagoli zviždati, obući se pokazuju da radnja još nije dovršena, rezultat se ne prikazuje.

– Razmislite, bori li se proljeće u pjesmi protiv zime ili u potpunosti dolazi na svoje?

Proljeće je došlo kao stroga, dominantna gospodarica, ali daje nadu i iščekivanje nekog čuda.

- Svoje riječi potkrijepite stihovima iz pjesme.

– Koje slike možete uočiti u pjesmi “Proljeće”?

Glavna slika je proljeće, pomaže joj otkriti slika proljetnog sunca, šume, šumskog potoka, ptica.

– Možemo reći da je slika Proljeća dana zbirno. Što mislite, je li pjesnik dolazak proljeća prikazao u gradu ili u šumi?! Zašto nam je teško odgovoriti na ovo pitanje?

A. N. Pleščejev rijetko prikazuje prirodu kao šarenu i elegantnu. On prenosi slike prirode ne opisujući ih u detalje, već hvatajući samo pojedinačne intrige, reproduciranje opće okoline i stvaranje općeg raspoloženja. Nemamo pravo osuđivati ​​pjesnika, svatko svijet oko sebe doživljava na svoj način, osobno, individualno.

Pjesnik je ispunio pjesmu glagolima: topiti, trčati, puhati, zviždati, oblačiti se, kucati, ponijeti se.

– To nisu samo glagoli, već glasovni glagoli. I svi se ti zvukovi stapaju u jedno brujanje, puno života i zadovoljstva životom. Idejno-umjetničko središte teksta glagoli postaju - druga značajka djela A.N. Pleshcheeva. Pokušajte se sjetiti koji je od pjesnika 19. stoljeća bio škrt s pridjevima i prikazivao slike pomoću glagola.

Aleksandar Sergejevič Puškin.

– Ova pjesma je značajna po upotrebi glagolskih vremena. Ponovno pročitajte prvu rečenicu, odredite vrijeme i vrstu glagola u prvom retku.

Glagoli se koriste u prezentu, nesvršenom obliku.

– Označavaju obične radnje koje se ponavljaju iz godine u godinu. Odredi vrijeme i vrstu glagola u drugom retku.

Glagol dobio dašak korišteno u prošlom vremenu, svršenom obliku.

- Međutim, ljudi, ovo prošlo vrijeme ne upućuje radnju na prošlost, već je označava da se događa na istoj vremenskoj ravni s glagolima sadašnjeg vremena (zadahnulo je proljeće u trenutku kada su potekli potoci i počeo se topiti snijeg). Također je iznenađujuće da ovaj oblik prošlog vremena možemo slobodno zamijeniti sadašnjim glagolom: Kroz prozor puše povjetarac u proljeće, kad...

+ Snijeg se topi, potoci teku.

Mogućnost korištenja različitih vremena bez narušavanja vremena izgledi jedno je od izvanrednih svojstava ruskog glagola, koji aktivno koriste umjetnici riječi.

– Ponovno pročitajte drugu strofu da vidite ima li ovdje riječi čije značenje ne razumijete.

Riječ "azurno".

– Azure – svijetlo plava, boja azurne boje; plava boja.

– Koje književno sredstvo pomaže da slika oživi, ​​a svi vidljivi predmeti humanizirani, produhovljeni?

Personifikacija: potoci teku, šuma se oblači, zima je nestala i odnesena. Aliteracija - grmljavi i tutnjavi zvuk "r": potoci, uskoro, azurno, svjetlije, srce, u prsima.

– Zar samo sliku proljeća vidimo u pjesmi “Proljeće”?! Autor uključuje sebe, čovjeka, u svijet prirode, on je takoreći dio nje, promatra i svladava životne teškoće, bori se s nedaćama i zato postaje sretan, u tome vidi smisao života.

– Kako se u pjesmi očituje suzvučje čovjeka i prirode? Pročitajte epizodu u tekstu da potvrdite svoje riječi.

Stanje koje se događa u prirodi je u skladu sa stanjem ljudske duše.

Raditi u parovima;

– Evo dvije kartice s primjerima raspoloženja; izaberite i jednostavnom olovkom podcrtajte samo one riječi raspoloženja koje odgovaraju našoj pjesmi.

– Koje materijale za kartice ne možemo koristiti? Zašto? Koje ste riječi osjećaja primijetili na drugoj kartici?

Topla, tajanstvena, nježna, vesela, razigrana.

– Ponovno pročitajte pjesmu u sebi i pripremite se za čitanje naglas, prenoseći intonaciju radosti, oduševljenja, trijumfa, likovanja, vedrine.

Pjesma "Kako je moj vrt svjež i zelen!"

– Proljeće je vrijeme cvijeća, vrijeme cvatnje. U šumskim otopljenim područjima pojavilo se plavo oko snježne kapljice na zelenoj nozi; u majčinoj tajgi oči zaborava su se otvorile od čuđenja. Kažu: tko ubere nezaboravnicu, sibirski cvijet, nikada neće zaboraviti put kući. Na glinastim padinama jaruga i uz padine već sredinom travnja prema suncu će se otvoriti žuti cvatovi podbjela. A kakvo cvijeće donosi proljeće u grad, na gradske ulice?!

Rad u kreativnim grupama;

– Sada će svaka grupa izvršiti svoj zadatak, to će nam pomoći da odgovorimo na pitanje.

Zadatak 1. Upiši imenice koje nedostaju:

Kao moj...svjež i zelen!

Cvjetao u njemu...;

Od... mirisnog

A od... kovrčavih - sjena.

Zadatak 2. Složite katren koristeći zadane rime:

…………………. ljiljani,

…………………. dalija,

…………………. glave

…………………. jedan.

Zadatak 3. Odaberite potrebne rime:

Da suncokret..... ,

Kao istina... ,

Čuva sebe...

Sve zaraslo...

Zadatak 4. Upiši epitete koji nedostaju:

Ali ja volim vrtić...:

On mi je duši draži

Gradski vrtovi...

S mrežom... uličica.

Nakon provjere dobivenih opcija, zvuči pjesma A. N. Pleshcheeva "Kako je svjež i zelen moj vrtić!". izvodi učenik.

– Koje cvijeće donosi proljeće u grad?

Cvjetanje cvatova jorgovana, ptičje trešnje, lipe.

– Grmovi jorgovana s grozdovima mirisnih cvjetova na pozadini tamnozelenog lišća u obliku srca već dugo krase naše vrtove. Postoje gradovi u kojima ima posebno mnogo jorgovana.

Postoji legenda o pojavi jorgovana. Proljeće, miješajući zrake sunca i duge, počelo ih je bacati na zemlju. Gdje su zrake udarile, cvjetalo je cvijeće - žuto, narančasto, crveno, bijelo, plavo. Proljeće se kretalo s juga na sjever, velikodušno rasipajući šarene zrake. Kad je stigla na sjever, ostale su joj samo ljubičaste zrake. I upravo su iz njih rasli grmovi jorgovana.

Jorgovan se s francuskog prevodi kao "ljiljan", otuda i riječ "jorgovan".

– Boja jorgovana, navedi boju koja joj je bliska...

Lila, blijedoljubičasta.

– Jeste li znali da riječ “jorgovan” ima više značenja?! Ali slušaj Leonida.

Rad na vokabularu (samostalni rad sa rječnikom).

+ Riječ "lila" ima sljedeća značenja: 1) grm ili drvo s mirisnim ljubičastim ili bijelim cvjetovima skupljenim u grozdove; 2) cvijet, grozd cvjetova ovog grma.

– U kojem se značenju ova riječ koristi u pjesmi A. N. Pleščejeva?

+ Cvijet, grozd cvjetova grma.

– Svatko od vas ima svoj omiljeni cvijet. Zamislite to sada u svom umu.

Pogledajte slajd - ljiljani. Ljiljan je biljka velikih zvonolikih cvjetova. Bijeli, žuti, crveni ljiljan. Buket ljiljana u pjesničkim se tekstovima koristi kao simbol bjeline, čistoće i nježnosti. Ljiljan - kakav lijep cvijet! Koji se epitet koristi za riječ "ljiljan" u pjesmi? Kako karakterizira prekrasan cvijet?


– Koji epitet Pleščejev koristi za riječ „dalija“? Zašto misliš?

– Kakvom se cvijeću divi autor u svom vrtu?!

- Po čemu se razlikuju, zašto ih pjesnik toliko uzdiže?!

Ili možda, ljudi, jer mak i suncokret po prirodi nisu zahtjevne zeljaste biljke; ne privlače sofisticiranošću, već iskrenošću.

– Ponovno pročitajte pjesmu i odredite kojim se figurativnim i izražajnim sredstvima pjesnik služi?

Pjesnik se služi personifikacijama: mak diže glavu, suncokret stražari; epiteti: blijedi ljiljani, ponosna dalija, tužni vrtovi; usporedba: poput vjernog stražara.

– Da ste vi ilustrator ove pjesme, koje biste nijanse boja odabrali? Koju biste radije?

– Kakvo je raspoloženje ove pjesme, možete koristiti materijale s kartica da odgovorite na pitanje.

Veselo, veselo, svečano.

- Obratite pažnju na posljednju pjesmu. Što pjesnik kaže o sebi?

Njegova duša, njegov svijet ponovno se povezuje sa svijetom prirode.

– Proljeće, koje se toliko iščekivalo u prethodnom tekstu, o kojem su potoci trubili, došlo je i zapuhalo mirisima jorgovana i trešanja, procvjetalo crvenim makovima i žutim suncokretima.


  1. Sažimanje lekcije. Odraz.
- Priroda! Svatko za njom teži, divi se njezinoj ljepoti i skladu, jednostavnosti i veličini, svatko pokušava u njoj pronaći sreću i otvoriti joj svoje srce.

Ovdje se nema što vidjeti

Ovdje morate bolje pogledati,

Tako da s jasnom ljubavlju

Srce mi je bilo ispunjeno...

– Što smo vidjeli i osjetili u djelima o prirodi na satu?

Pjesnici, skladatelji i umjetnici dive se ljepoti svoje rodne prirode.

Pjesnikova duša uvijek je u skladu s dušom prirode i čini jedinstvenu cjelinu.

Priroda spaja ljude.

Osoba koja promatra prirodu postaje bolja osoba.

– Pokušajte navesti značajke umjetničkog majstorstva A. N. Pleščejeva. Koju pjesmu biste željeli naučiti i ispričati svojim voljenima.

– Po čemu ćeš pamtiti ovu lekciju?

– Želim da shvatite da je naša ruska priroda šarena i emotivna. Njihanje povjetarca, miomirisni miris jorgovana, treperi slavuja, žubor šumskog potoka - sve je to naša priroda. Puškin, Lermontov, Nekrasov, Tjučev, Fet, Nikitin, Pleščejev - svi su oni znali vidjeti nešto posebno, tajanstveno u najjednostavnijem. Razumjeli su. Da je raznolika i neobična. Priroda im je pomogla u stvaranju. Svatko od vas može biti i kreator, treba se okušati.


  1. Domaća zadaća.
– Ruski jezik je bogat riječima vezanim uz godišnja doba i prirodne pojave povezane s njima. Odaberi i zapiši u bilježnicu riječi koje karakteriziraju i prikazuju rano proljeće. Na primjer: otapanje, kapljice (s krovova), otopljena područja, .....

– Usporedi pjesmu Ya.Polonskog “Proljeće, proljeće...” i pjesmu A. N. Pleščejeva “Proljeće”.

– Fotoskice stihova proučavanih pjesama (ovaj zadatak se izvodi postupno i formalizira ga razred).

MOU OO škola br. 4 nazvana po. F.N.Krasovski

gradska četvrt - grad Galič, regija Kostroma

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Sažetak sata zavičajne književnosti u 7. razredu

Tema: "Matična priroda u pjesmama A.N. Pleshcheeva."

Sažetak je sastavila Elena Sergeevna Bykova, učiteljica ruskog jezika i književnosti Gradske obrazovne ustanove škole br. 4 po F.N. Krasovskom

Galič

Književnost:


  1. Anikina S.M., Zolotarev I.V. Razvoj književnosti temeljen na lekciji. 7. razred M., 2002. (monografija).

  2. U svijetu književnosti. 7. razred Udžbenik čitanka za opće obrazovanje. udžbenik ustanove
/ Auth. – sastavio A.G. Kutuzov, A.V. Kiselev. – M.: Bustard, 1999.

  1. Književnost. 5 – 11 razredi: nestandardne lekcije / kompilacija autora. O.M. Reut. – Volgograd: Učitelj, 2007.

  2. Korovina V.Ya. Čitamo, razmišljamo, raspravljamo...: Pitanja, zadaci iz književnosti: Udžbenik. džeparac prema lit. za učenike 7. razreda. – M.: Obrazovanje, 1998.

  3. Timofeev L.I., Turaev S.V. Kratki rječnik književnih pojmova: Knj. za studente. – M.: Obrazovanje, 1985.

Analiza Pleshcheevljeve pjesme Proljeće 5. razred prema planu

Plan

1. Povijest stvaranja

2.Žanr

3. Glavna tema

4. Sastav

5. Veličina komada

6. Izražajna sredstva

7. Glavna ideja

1. Povijest stvaranja. Djelo “Proljeće” Pleščejev je napisao 1872. Mnogi ruski pjesnici obrađivali su temu proljetnog buđenja prirode. Predmetna pjesma spada u najuspješnija djela posvećena proljeću.

2. Žanr djela je lirska pjesma.

3. Glavna tema je proljetna obnova prirode i osjećaji koje ona budi u svakom čovjeku. Autoru je beskrajno drago što je zla i hladna zima prošla. Priroda oživljava pod zrakama proljetnog sunca. Zajedno s prirodom duša se čisti od briga, u njoj se bude nove nade i snovi. Važna točka u pjesmi je spominjanje ljudi "čiji je život samo muka i tuga". Autor ne zaboravlja ni obične seljake. Smatra da njihovu tešku situaciju uljepšava i dolazak proljeća. Glavni vjesnici proljeća su ptice i djeca. Njihov "zvoni smijeh" i "pjevanje" svečani su hvalospjev posvećen sljedećoj fantastičnoj preobrazbi prirode.

4. Sastav. Pjesma je podijeljena u tri dijela. Otvara se slikom proljetne prirode koja oživljava. U drugom dijelu autor opisuje ljudske osjećaje koji se javljaju u ovom trenutku. U finalu dolazi do spoja ljudske i prirodne pobjede.

5. Metar djela je jambski tetrametar.

6. Izražajna sredstva. Autor koristi svijetle epitete ("svjetliji", "življi", "zvonjavi") koji stvaraju osjećaj slavlja. Opisujući prirodne pojave, Pleščejev koristi personifikaciju ("šuma će se obući", "potoci će teći"). Kontrast između "zlih snježnih oluja" i "jarkog sunca" uvelike pojačava dojam.

7. Glavna ideja djela je neizbježan početak sreće. Pleščejev pokazuje da dolazak proljeća može oživjeti ne samo prirodu, već i ljudsku dušu, koja će zaboraviti sve svoje tuge i tuge.

“Proljeće” Aleksej Pleščejev

Snijeg se već topi, potoci teku,
Kroz prozor se osjećao dašak proljeća...
Uskoro će zazviždati slavuji,
I šuma će se obući u lišće!

Čisti nebeski azur,
Sunce je postalo toplije i svjetlije,
Vrijeme je zle mećave i oluje
Opet ga nema dugo.

I srce mi je tako jako u grudima
Kuca kao da nešto čeka
Kao da je sreća pred nama
I zima je odnijela brige!

Sva lica izgledaju veselo.
“Proljeće!” - čitate u svakom pogledu;
I on, poput praznika, sretan je zbog nje,
Čiji je život samo muka i tuga.

Ali razigrana se djeca glasno smiju
I bezbrižni pjev ptica
Kažu mi tko je najviše
Priroda voli obnovu!

Analiza Pleshcheevljeve pjesme "Proljeće"

Slika proljeća u ruskoj književnosti usko je povezana s obnovom prirode i njezinom nevjerojatnom preobrazbom. Ova je tema zabrinjavala mnoge pjesnike, koji se nisu prestajali čuditi koliko je naš svijet mudro ustrojen i koliko radosnih otkrića može pružiti onima koji znaju vidjeti i osjetiti ljepotu. Mnogi pjesnici imaju pjesme posvećene prvim zrakama sunca, topljenju snijega i bujnoj mladoj travi. Međutim, najpoznatijim od njih s pravom se smatra djelo Alekseja Pleščejeva "Proljeće", napisano 1872. godine.

U prvoj strofi ove pjesme mogu se osjetiti suptilne, ali nepovratne promjene u prirodi. Utabani i pocrnjeli snijeg pretvara se u vesele potoke, a autor izražava nadu da će “skoro zazviždati slavuji i šuma se pokriti lišćem”. Pjesnik vedro plavo nebo i jarko sunce povezuje ne samo s nadolazećim proljećem, već također ukazuje na to da je "vrijeme zlih mećava i oluja opet odavno prošlo." I to u autorovoj duši izaziva osjećaj istinske sreće, srce mu jače kuca "kao da nešto čeka". Zajedno sa zimom, prema Pleščejevu, odlaze brige i tuge. Iako je pred nama dosta teško razdoblje terenskog rada, “sva lica izgledaju veselo”. Uostalom, proljeće sa sobom ne donosi samo nove osjećaje, već i nade u najbolje za one "čiji je život samo težak rad i tuga". Pod takvim ljudima Pleščejev podrazumijeva seljake kojima proljeće daje priliku da postave temelje osobnog blagostanja i osiguraju sebi dobru žetvu. Zbog toga se s nestrpljenjem i veseljem očekuje početak sjetve.

Suprotstavljajući tmurnu zimu i toplo proljeće, Pleščejev primjećuje da je život po zakonima prirode prirodan i razuman. Stoga ih ne biste trebali zanemariti, kako ne biste sebi uskratili priliku da budete u skladu sa svijetom oko sebe. Upravo tu harmoniju, prema autorovim zapažanjima, posebno snažno osjećaju djeca i ptice, koji s oduševljenjem reagiraju na to kako se sve oko njih transformira, a taj osjećaj novosti daje snagu da živimo, sanjamo, vjerujemo i težimo najboljem. .

Svaki stih pjesme “Proljeće” ispunjen je toplinom, iskrenom srećom i mirom. Alexey Pleshcheev majstorski je uspio prenijeti te senzacije i stvoriti holističku sliku svijeta koji se transformira, u kojem je svaka sitnica važna, bilo da je to "pjev bezbrižnih ptica" ili "zvoni smijeh razigrane djece". A upravo ti detalji, na koje mnogi od nas u svakodnevnom životu ne obraćaju pozornost, omogućuju da u potpunosti iskusite koliko život može biti privlačan ako znate cijeniti ono što svakom čovjeku daje.

Predmet: A. Pleščejev “Proljeće”. lekcija: učenje novog gradiva. Cilj: upoznavanje učenika s pjesmama A. Pleščejeva "Proljeće". Zadaci:

Unapređivati ​​sposobnost rada na izražajnom čitanju pjesme;

Razvijati sposobnost uočavanja autorove umješnosti u postupku jezične analize teksta;

Poticati ljubav prema prirodi; njegovati interes i ljubav prema poeziji.
Planirani rezultat: učenici će se upoznati s djelom A. Pleščejeva, analizirati tekst i donositi zaključke.

Tijekom nastave

Strukturna komponenta lekcije

Uvod u temu lekcije.
- Djeci nudim glazbeno zagrijavanje koje će pomoći u određivanju teme lekcije. To zahtijeva vašu pažnju, promatranje i dobro raspoloženje. Dakle, poslušajte i razmislite o kojem ste godišnjem dobu čuli.
1) Slušanje snimke E. Griega „Potok” (tijekom slušanja tiho govorim djeci: evo potoka teče, evo ptica pjevaju, evo drveća šušti.)
- Što ste zamišljali dok ste slušali glazbu?
- Kojem ćemo godišnjem dobu posvetiti današnju lekciju?
- Sada zatvori oči i reci sebi riječ proljeće. Što ste zamislili?
- Koje se promjene događaju u prirodi dolaskom proljeća?
2. Napravimo kartu asocijacija na riječ proljeće. Sunce, potoci, toplina, ptice, ledenice, lopta, uže za preskakanje, radost......
-
Što mislite, zašto se sva živa bića raduju proljeću?- Što je tako privlačno u ovo doba godine?Snijeg se polako topi.Ili mraz ili mraz ujutro.S krovova vise duge ledenice.Nebo je čisto plavo.Lako se diše!Stabla još nisu procvjetala, ali već dobivaju snagu, boja pupova se mijenja.Prvo proljetno cvijeće cvjeta i u šumi i po gudurama u selu.Na snježnim proplancima postoje crvene mrlje - odmrznute mrlje. Izgledaju poput pjegica. Iz dana u dan ih je sve više. Prije nego što stignete trepnuti okom, sve ove male pjegice stopit će se u jedno veliko proljeće).
- Ljudi, gdje ste mogli vidjeti ledenice?Izjava problematičnog pitanja: Danas ćemo početi proučavati novi odjeljak "Posljednji snijeg u polju se topi."- O čemu će biti riječi u novom dijelu udžbenika?- Što mislite s kojim ćemo književnim žanrom raditi?(bajka, priča ili pjesma?)(Tako je, bravo!)
- Što mislite o čemu će biti pjesma koju ćemo proučavati u razredu?
- Pokazali smo naše viđenje proljeća. Saznali smo kako je ovo doba godine predstavljeno u glazbi.
- Sada se upoznajmo s pjesmom "Proljeće" i vidimo što i kako pjesnik Aleksej Nikolajevič Pleščejev slika proljeće. Pokušajmo svojim izražajnim čitanjem prenijeti raspoloženje djela koje čitamo.- Poslušajte poruku o pjesniku. Predstavljanje autora (demonstracija portreta).Aleksej Nikolajevič Pleščejev (1825-1893). Pjesnik, prevoditelj, književni kritičar. Pjesnik je djetinjstvo proveo u Nižnjem Novgorodu. Njegova majka Elena Aleksandrovna bila je uključena u njegov odgoj i uspjela je sinu dati dobro obrazovanje. Alexey Nikolaevich napisao je dosta djela ne samo za djecu, već i za odrasle. Primarno čitanje pjesme "Proljeće" A. Pleščejeva. Pročitat ću vam pjesmu Alekseja Nikolajeviča Pleščejeva "Proljeće". - Razmislite koje ste zvukove prirode čuli slušajući ovu pjesmu. Učiteljica čita pjesmu napamet. -O čemu govori ova pjesma?
-Koje ste zvukove prirode čuli slušajući ovu pjesmu?(Dječji veseli smijeh, pjev ptica, šum kapi, žubor potočića, milozvučni pjev slavuja).
– Razmislite, bori li se proljeće u pjesmi protiv zime ili u potpunosti dolazi na svoje? (Proljeće je došlo kao stroga, dominantna gospodarica, ali daje nadu i očekivanje nekog čuda).
– Koju glavnu sliku možete uočiti u pjesmi “Proljeće”?
(Glavna slika je proljeće, slika proljetnog sunca, šume, šumskog potoka, ptica pomaže to otkriti).
-Što mislite, pjesnik je dolazak proljeća prikazao u gradu, na selu ili u šumi?! Zašto nam je teško odgovoriti na ovo pitanje?
- Pročitao sam vam cijelu pjesmu, a mi ćemo raditi samo mali ulomak iz ove pjesme. Što ste zamislili dok ste slušali pjesmu?Rad na rječniku:Puhalo je i puhalo Azurno- svijetloplava boja, plava Prošao - prošao

Rad na izražajnom čitanju.
- Sad kad smo pokušali razumjeti pjesnikovo raspoloženje, pokušajmo izražajno pročitati pjesmu.
- Gdje treba zastati kad čitaš pjesmu?
- Koji su interpunkcijski znakovi navedeni u drugom retku? Zašto?
- Obratite pažnju, uz pomoć kojeg je dijela govora ipak uspio prikazati kretanje čitatelja?(Pjesnik je pjesmu ispunio glagolima: topiti, trčati, puhati, zviždati, oblačiti se, kucati, ponijeti se.) – To nisu samo glagoli, već glasovni glagoli. I svi se ti zvukovi stapaju u jedno brujanje, puno života i zadovoljstva životom. 6 ) Raditi u parovima. - Pokušajte svom susjedu po stolu pročitati izražajnu pjesmu.
7) Izražajno čitanje pjesme za pločom (2-3 osobe).
- Pokušajte pročitati pjesmu na način koji izražava radost.
- Zašto misliš da si volio čitati ove tipove?
- Ljudi, tko je to bolje napravio?Grupni rad.
- Što su epiteti?(Maštovite poetske riječi pomažu zamisliti i vidjeti slike prirode.Takve se riječi u književnosti nazivaju “epiteti”.
Znate li kako se zove slika neživih predmeta u obliku živih bića? (personifikacija)
1. grupa: Napiši epitete.
2. grupa: Ispiši personifikacije.
3. grupa: Napiši znakove proljeća.- Zaštita radova.

BLITZ TURNIR.

1. Tko je autor pjesama “Proljeće”?A. Barto, A. Pleščejev, F. Tjučev.
2. Godišnje doba koje pjesnik opisuje?
Proljeće, zima, jesen.
3. Naziv ptica iz pjesme “Proljeće”.
Lastavice, vrapci, slavuji.
4. Što je izvor kreativne inspiracije A.N. Pleščejeva?
Priroda, sunce, ptice.

Sat književnog čitanja u 4. razredu na temu: A.N. Pleshcheev "Proljeće".

Vrsta lekcije : kombinirano

Metode: vizualne, verbalne, djelomično pretraživačke, praktične, problemske.

Oprema :udžbenik “Književna lektira” G. M. Seliverstova, 4. razred, prezentacija, projektor

Didaktička svrha: stvoriti uvjete da se učenici upoznaju s pjesmom A. N. Pleshcheeva o proljeću.

Zadaci:

Edukativni –razvijati sposobnost rada s tekstom djela; obogatiti čitalački doživljaj; naučiti primjenjivati ​​stečeno znanje; usavršiti vještinu svjesnog, pravilnog, izražajnog čitanja, proširiti svoj vokabular.

Korektivno-razvojni:razvijati pamćenje, promatranje, slušnu percepciju; kreativna mašta; pamćenje, pažnja i govor učenika;

Obrazovni: njegovati interes za lirska djela, neovisnost čitatelja, estetski ukus, ljubav prema rodnoj prirodi.

Tijekom nastave.

I. Motivacija (emocionalno stanje učenika)

Opuštanje uz glazbu E. Griega

Stavite ruke, dlanove prema gore, ispred sebe. Zamislite da je u vašim rukama mali, mladi, zeleni list. Osjećate kako vas grije, ruke, tijelo, dušu. Zapljuskuje vas topao, nježan, proljetni povjetarac. Budi vašu maštu, daje vam snagu, daje vam energiju.

Ovo je raspoloženje s kojim ćemo započeti našu lekciju.

II.Obnavljanje znanja. Uvod u temu lekcije.

A) - Koje godišnje doba dolazi nakon zime? (Proljeće)

Priroda ima zakon: poslije zime dolazi proljeće. I koliko god voljeli zimu zbog njene zabave, njeno vrijeme prolazi.

Koji je prvi mjesec proljeća? (Ožujak)

Ožujak je dobio ime po bogu rata Marsu. A također se u narodu ožujak naziva mjesecom ožujkom. Na planinama još ima snijega, a mraz neće pogoditi ništa gore nego u prosincu. Pa ipak, ako malo bolje pogledate, uopće ne izgleda kao prosinac.

Navedi prirodne pojave koje ne pripadaju proljeću.

Pokušajmo istaknuti najvažnije znakove (Dan postaje duži i topliji)

Koje znakove proljeća možemo čuti? (pjev ptica, šum potoka, žubor rijeke, šuštanje povjetarca).

Tko pomaže ljudima čuti i zamisliti buđenje prirode? (Skladatelj, naravno)

B) - Sada će zvučati glazba P. I. Čajkovskog "Godišnja doba" - "Ožujak". Poslušajte je i recite mi što je kompozitor uspio poručiti ovom melodijom? (Ljepota proljetnog dana, lepršanje ptica, pospani medo, buđenje prirode, prvi proljetni cvijet, dobro raspoloženje).

Kako se zove ovo prirodno stanje? (Buđenje)

Glazba prvog proljetnog mjeseca nježna je i zvonka. Slušaš i kao da udišeš svježi, mirisni miris proljeća, toplinu zraka koja se miješa sa svježinom hladnog zimskog povjetarca. Zrak je bistar, čist...

Svatko vidi i procjenjuje predmete i pojave na svoj način. Kako pjesnici vide i osjećaju proljeće?

III. Postavljanje ciljeva. Formulacija problema

Pročitajte zagonetku i saznat ćete naslov djela (slajd)

Odredite žanr djela?

Tko će formulirati temu lekcije??

A) Uvod učitelja

Danas ćemo uroniti u svijet poezije, upoznati se s pjesmom "Proljeće" velikog ruskog pjesnika A. N. Pleščejeva

B). Kratki bibliografski podaci o pjesniku.Portret A. N. Pleščejeva

Što možete reći o ovom čovjeku? Kakav pogled?

(ljubazan, pažljiv)

Aleksej Nikolajevič - pjesnik. Prijatelji su ga zapamtili kao nježnu, susretljivu i pristojnu osobu, uvijek spremnu pomoći. A.N. napisao mnoga djela ne samo za djecu, već i za odrasle.

U) - Možemo li iz naslova pogoditi (naslutiti) o čemu će ili (kome) pjesnik govoriti?

IV.Učenje novog gradiva

A) Čitanje pjesme “Proljeće” od strane učitelja. Provjera primarne percepcije.

Što pjesnik opisuje? (Dolazak proljeća) Naslov sadrži glavnu temu djela.

B) Izražajno čitanje pjesme od strane učenika i analiza

Pročitajte pjesmu na takav način da prenesete autorovo raspoloženje i intonaciju kako biste nacrtali ljepotu buđenja prirode.

Koja je tema pjesme? Kakvo je njegovo raspoloženje?

Koje slike slika pjesnik?

Koju likovnu tehniku ​​koristi?

C) Pročitajte riječi slog po slog, a zatim cijele riječi (slajd)

D) Rad na rječniku (slajd)

Ponovno pročitajte tekst. Označite riječi koje zahtijevaju pojašnjenje.

Tumačenje riječi "azurno" je svijetlo plava boja, "obnova" je pojava nečeg novog.

“Puše” (zimi je kraj, zapuhao je topao povjetarac). “Prošao” - prošao. "Brige" - (brige, nevolje).

D) Rad na izražajnosti

Koje slike proljeća promatra pjesnik? (Snijeg se topi, potoci teku, nebo je vedro, sunce je postalo toplije).

U kakvom raspoloženju pjesnik govori o njima? (S radošću).

Gdje treba zastati dok čitate pjesmu? (iza interpunkcijskih znakova).

Jednom

. ; - jedan dva

! ? … - jedan dva tri,

Stanimo.

Koji su interpunkcijski znakovi navedeni u drugom retku? (Elipse označavaju dulju stanku u vremenu.)

Sada kada smo pokušali razumjeti pjesnikovo raspoloženje, pokušajmo izražajno čitati pjesmu, promatrajući pauze.

Tjelesna vježba "Oblaci"

V. Rad prema slici I. Levitana "Ožujak"

Proljeće je vrijeme obnove ne samo u prirodi, već iu ljudskoj duši. S dolaskom proljeća ljudi imaju vjere i nade u nešto bolje. Stoga, veselimo se proljeću.

Proljeće uzbuđuje i srca umjetnika. Pred nama je slika Isaaca Levitana "Ožujak"

Što vidiš?

Koji se znakovi proljeća naznačeni u pjesmi “Proljeće” mogu vidjeti na slikama? Čitati. (Snijeg se već topi; plavo nebo je vedro).

Kakvo je proljeće prikazano na slici? Rano proljeće. Proljeće tek dolazi na svoje.

Kakvo je raspoloženje umjetnik želio prenijeti? (Dobro, radosno raspoloženje).

Slika I. Levitana "Ožujak" prenosi hladnoću ožujskog zraka i svjetlinu sunčevih zraka na bijelom snijegu, te očekivanje topline, koja je još uvijek mala na ovaj ožujski dan. Ali sunčeve zrake već griju, snijeg se već topi... I sva priroda čeka pravo proljeće.

VI.Primarna konsolidacija

U tako dobrom radosnom raspoloženju nastavit ćemo s radom na pjesmi “Proljeće”

A) Selektivno čitanje.

Koje nam riječi pomažu shvatiti da proljeće već pjeva?

Što se kaže o šumi, o slavujima?

Koje je znakove proljeća vidio pjesnik? (slajd)

"Snijeg se već topi, potoci teku,

Kroz prozor se osjećao dašak proljeća..."

„Čisto nebesko plavetnilo,

Sunce je postalo toplije i svjetlije;"

- Kakva je osjećanja proživljavao pisac dok je pisao ovu pjesmu? (osjećaji radosti, obnove)

B) Dopunite personifikacije koje nedostaju ( slajd)

C) Tko najviše uživa u proljeću? Pročitajte rječnik raspoloženja(slajd)

Zaključak:

VII. Upute za domaću zadaću (slajd)

VIII Refleksija. Sažetak lekcije

Odaberite izjavu (slajd)

Reference:

1.G.M.Seliverstova, udžbenik književne lektire 4. razred u 2 dijela, Kyzyl, 2013.

2.Internet resursi

3. Vivaldijevo djelo “Proljeće”

Slični članci

  • Analiza proljeća A N Pleščejeva

    Tema lekcije: "Matična priroda u pjesmama A.N. Pleshcheeva." Ciljevi lekcije: a) obrazovni: proučavanje umjetničkih značajki poezije A. N. Pleshcheeva; traženje sredstava za stvaranje likovne slike, upoznavanje učenika s...

  • Sažetak rada Olesye Kuprin po poglavljima

    Aleksandar Ivanovič Kuprin “Olesja” Mladi muški pripovjedač, kojeg je “sudbina bacila na šest mjeseci u zabačeno selo Perebrod, Volinjske gubernije, na periferiji Polesja”, nepodnošljivo se dosađuje, a jedina mu je zabava...

  • Razgovor o slici I. Levitana "Ožujak". Pripremna grupa. Levitan I.I. "Ožujak". Opis slike Slika slike i Levitan March

    Ožujak Platno ovog umjetnika prikazuje vrijeme kada se u svemu osjeća skori dolazak proljeća. Ovo je prvi kalendarski mjesec proljeća - ožujak. Okolo još uvijek leže smetovi snijega, ali plavetnilo neba bez oblaka kao da to ukazuje, iako...

  • Draga ravnica...", analiza Jesenjinove pjesme

    Perina spava. Draga ravnica...Spava perjanica. Ravnica je draga, I olovna svježina pelina. Nikakva druga domovina neće toplinu moju uliti u grudi.Znaš, svi mi imamo takvu sudbinu. I, možda, pitajte sve - Radujuće, bijesne i izmučene...

  • Recenzija Platonovljeve bajke "Finist - jasni sokol"

    Jednom je seljaku umrla žena. Njegova najmlađa kći Maryushka, lijepa djevojka, vješta i dobrog srca, počela mu je pomagati u kućanskim poslovima. A njezine starije sestre bile su ljute i ništa nisu radile osim što su se pobijelile, pocrvenile i dotjerale...

  • Novo lice ukrajinske vojske

    Intervju s jednim od programera novih oznaka i svakodnevnih vojnih uniformi za oružane snage Ukrajine Oleksom Rudykhom Tkaninu za novu svakodnevnu uniformu ukrajinskog vojnog osoblja isporučit će poduzeće iz Bjelorusije, a...